Odkazy a články

www.hpv-college.cz

www.hpv-guide.cz

www.dermanet.eu

 

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

Zpráva WHO: Lidskými papilomaviry je celosvětově nakaženo 70% sexuálně aktivní populace

Je všeobecně známo, že lidské papilomaviry tzv. HPV viry způsobují rakovinu děložního čípku. Již méně povědomou informací však je, že stejné viry, pouze s jiným číselným označením (6 a 11), způsobují genitální bradavice. Ty se za posledních 10 let dostaly na první místo mezi pohlavně přenosné choroby v České republice, jak vyplývá ze statistických údajů největšího českého dermato-venerologického centra Nemocnice Na Bulovce v Praze. Celý článek s názory přední evropské dermatoveneroložky prof. MUDr. Jany Hercogové čtěte zde.

 

Kaňka na kráse: co se děje s vaším tělem při bradavicích

V ničem sice nepřekáží, nebolí, většinou nesvědí. Pro muže jsou však ve většině něčím, o čem neradi mluví. O rizicích genitálních bradavic hovoří ve svém článku Karel Pešek.

 

Genitální bradavice a riziko rozvoje karcinomu

Přečtěte si rozhovor s předním českým gynekologem MUDr. Vladimírem Dvořákem k výsledkům dlouholeté studie provedené v Dánsku, která prokazuje souvislost mezi genitálními bradavicemi a zvýšeným rizikem rozvoje karcinomu. Celý rozhovor čtěte zde.

 

Genitální bradavice: Pohlavní onemocnění číslo jedna

I když nejde o žádnou legraci, nejrůznější pohlavně přenosné choroby se velice pěkně označují – říká se jim nemoci z rozkoše. Což platí i pro problém zvaný condylomata acuminata neboli genitální bradavice. O tom, kdo je rizikový pacient, jak se léčí a především jaká je prevence, můžete číst v článku na serveru webozdravi.cz.

 

Dovolená nemusí končit jen příjemnými vzpomínkami

Léto je v plném proudu a s ním i čas dovolených. Doba, kdy si dovolíme slevit z každodenních starostí a někdy i tak trochu z upjatosti svých mravů. Dopřejeme si romantickou dovolenou, kde potkáme krásného
muže či ženu. O rizicích spojených s letními dobrodružstvími a o tom, jaký názor na to mají přední lékařky v oblastech sexuologie a dermatovenerologie, si přečtěte zde.

 

Pacientů s genitálními bradavicemi přibývá

Současným pohlavním onemocněním číslo jedna jsou podle přednostky kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce profesorky Jany Hercogové genitální bradavice. Způsobuje je lidský papilomavirus HPV, který vyvolává také rakovinu hrdla děložního, postižení hlasivek a má podíl i na vzniku kožní rakoviny.

Jak je patrné z článku Deníku, téma genitálních bradavice je více než aktuální. Čtěte celý článek.

 

Genitální bradavice lze doma léčit mastičkou

Pohlavně přenosné choroby provázejí lidstvo stovky let. Ani dnešní doba na tom není lépe. Nechráněný pohlavní styk a časté střídání sexuálních partnerů, to vše vede k šíření pohlavních nemocí. „Pohlavním onemocněním číslo jedna jsou condylomata acuminata – genitální bradavice. V posledních deseti letech vzrostl výskyt tohoto onemocnění o více jak 70%," upozorňuje prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc. z pražské fakultní nemocnice Na Bulovce. Jde o virové onemocnění, které vzniká nákazou lidskými papilloma viry (tzv. HPV – Human Papillomae Virus) a bohužel se týká celé populace od dětí po dospělé. U těhotných žen může dojít k přenosu na novorozence a ohrozit ho na životě.

O genitálních bradavicích a jak je léčit, si můžete přečíst celý článek zde.

 

Nemoci z rozkoše hrozbou 21. století!?

Nemoci z rozkoše nebo také amorův otrávený šíp, tak jsou od nepaměti nazývány pohlavně přenosné choroby, které lidstvo provázejí více jak 500 let. Ani dnešní doba na tom není o nic lépe. Uvolněné mravy, nechráněný pohlavní styk, časté střídání sexuálních partnerů, to vše vede k šíření pohlavních nemocí.
Více o genitálních bradavicích v článku Šárky Málkové.

 

Papilomavirům se lze těžko vyhnout

„Pravděpodobnost setkání s některým z typů lidských papilomavirů (HPV) se u naprosté většiny dospělých a sexuálně aktivních lidí rovná téměř jistotě.“ Uvádí ve svém článku redaktorka Lidových novin.

Papilomavirům se lze těžko vyhnout

               Pravděpodobnost setkání s některým z typů lidských papilomavirů (HPV) se u naprosté většiny dospělých a sexuálně aktivních lidí rovná téměř jistotě. Podle různých lékařských odhadů se během života nakazí zhruba 70 %, nebo dokonce až 80 % populace. Důvod je prostý – nakazit se je až překvapivě snadné. Lidské papilomaviry se přenášejí při sexu, a to bez ohledu na to, zda skutečně dojde k pohlavnímu styku. Infekce se může přenést nejen při orálním sexu, ale i při nekoitálních praktikách. Kondom tím pádem riziko nákazy snižuje, ale jistotu nepřináší. Nejčastěji se nakazí mladí lidé mezi 18 až 25 lety.
               "Chorobám a komplikacím spojeným s nákazou HPV lze předcházet, a přesto je vídáme ve svých ordinacích, což je opravdu smutné," říká Jiří Ondruš, prezident HPV College. Mezi nejčastější následky HPV infekce patří rakovina děložního čípku, kterou každým rokem jen v Česku onemocní zhruba 1000 až 1200 žen. Asi 400 z nich každoročně zemře. Rakovina děložního čípku je tak nejen u nás druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u žen. Není bohužel výjimkou, že vážně onemocní i mladé ženy, a to i přesto, že u nás existuje plošný screeningový program, který dokáže odhalit už přednádorové změny na děložním čípku. Využívá ho ale jen asi polovina žen.
               "Papilomaviry mají na svědomí i další typy nádorů: u žen rakovinu pochvy a vulvy, rakovinu penisu u mužů, rakovinu řiti či hrtanu u obou pohlaví. Proti těmto nádorům je jedinou ochranou očkování," vysvětluje předsedkyně České akademie dermatovenerologie profesorka Jana Hercogová. Papilomaviry také způsobují respirační papilomatózu, což jsou květákovité útvary v hrtanu, a genitální bradavice.
               Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že pokud populace využívá jak primární prevenci v podobě plošného očkování proti HPV, tak sekundární prevenci, tedy screeningové programy, výskyt zmíněných nemocí klesá. Největší význam má očkování pro mladé dívky, které zatím nezahájily pohlavní život, smysl ale má i u žen až do 45 let věku. Česká gynekologická a porodnická společnost doporučuje očkování také ženám, jež podstoupily nebo právě podstupují tzv. konizaci – tedy odstranění části děložního čípku. Potíže jsou totiž důkazem, že jejich imunita si s HPV neuměla poradit a v budoucnu se mohou nakazit. Očkují se i chlapci a muži od 9 do 26 let – kvůli ochraně před genitálními bradavicemi či rakovinou penisu a řiti a též proto, aby nenakazili své partnerky.

 

Neřízený sex, žádná ochrana a je tu problém

Přesná čísla neexistují. Podle odhadů odborníků však případů lidí nakažených genitálními bradavicemi za posledních deset let přibylo o sedmdesát procent. Přečtěte si celý článek, jak se na téma genitálních bradavic dívá Tomáš Belica z deníku Metro

Neřízený sex, žádná ochrana a je tu problém

               Přesná čísla neexistují. Podle odhadů odborníků však případů lidí nakažených genitálními bradavicemi za posledních deset let přibylo o sedmdesát procent.

               Příčinou jejich vzniku jsou takzvané lidské papillomaviry, které vyvolávají také rakovinu děložního hrdla, postižení hlasivek a mají podíl i na vzniku kožní rakoviny. Podle specialistů jsou bradavicemi ohroženy všechny věkové skupiny, nejvíce však mladé ženy kolem 20 let a také homosexuálové. Příčina je podle primářky kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce Jany Hercogové nabíledni, a totiž sexuální lehkomyslnost. "Mladí lidé se těchto infekcí přestali bát a nedodržují základní zásady bezpečného sexu, nepoužívají kondom, střídají partnery," vysvětluje Hercogová.
               Ke kožním lékařům chodí s genitálními bradavicemi hlavně muži, ženy se obracejí spíše na gynekology. Dospělí se nakazí při pohlavním styku i jiných aktivitách jako petting a při sexu análním či orálním. V ohrožení jsou však i děti. Ty se nakazí v průběhu porodu od nemocné matky. Inkubační doba je od tří týdnů do tří měsíců, ale může být i několik let. Nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stadiích přetrvává po celý život.
               U žen se nejčastěji bradavice vyskytují kolem poševního vchodu, mohou však vznikat i v pochvě a na děložním hrdle. U mužů pak vyrůstají nejčastěji na penisu nebo šourku, mohou se objevit i kolem ústí konečníku, vzácněji i v oblasti třísel.
               Problém podle Hercogové je ten, že na tuto kožní obtíž neexistují léky. Nejlepší prevencí je tak používat kondom a nestřídat partnery. Osvědčené je také očkování. To pojišťovny hradí třináctiletým dívkám, ženám přispívají, muži si vakcínu platí sami.

Češi a Češky středního věku jsou se sexem spokojeni
               Spokojenost se sexuálním životem vyjádřilo 57,2 procenta oslovených, s partnerským vztahem 76,5 procenta. To ukázal průzkum, na který odpovídalo 805 mužů a 800 žen od 35 do 65 let. * Pro obě pohlaví je důležité trvání předehry. Délku penisu označuje jako důležitou každý čtvrtý muž i žena. Z průzkumu vyplynulo, že 74 procent žen nemá tušení, jak má partner velký penis. Ženy i jejich partneři odpověděli, že znají velikost penisu, uváděli 16 až 20 centimetrů. Celosvětový průzkum ukázal, že je to v průměru 12,55 centimetru.
               Masturbaci provozuje častěji než soulož 14 procent mužů a sedm procent žen. 
               Průzkum se zabýval orgasmem. Vyplynulo z něj, že 49 procent žen občas orgasmus předstírá, dalších 15 procent to dělá často. Téměř polovina mužů to neví a žije v iluzi, že žena je dokonale uspokojena. 
               Co se vzrušujících podnětů týče, ženy nejvíce oceňují doteky a laskání, vítá je také polovina mužů. Třetinu mužů vzrušují zrakové vjemy, tedy sledování pornografie či aktů.