Ptáte se

Objevily se mi pupínky na přirození. Mohou to být genitální bradavice? Jak to zjistím?

Pokud jste sexuálně aktivní, pak to s největší pravděpodobností bude nákaza onemocněním HPV, které způsobují viry typů 6 a 11 – genitální bradavice (kondylomata, condylomata acuminata). Jedná se o nejrozšířenější sexuálně přenosný virus v České republice, kterým je nakaženo více jak 70 % sexuálně aktivní populace.

Nejvhodnější je navštívit lékaře. Žena se může obrátit na svého gynekologa, muž na urologa, který by měl tuto diagnózu potvrdit a doporučit nejvhodnější léčbu. Případně lze navštívit kožního lékaře nebo venerologa.

Otěhotněla jsem a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Navštivte svého odborného lékaře – gynekologa, který Vám doporučí nejvhodnější léčbu s ohledem na průběh Vašeho těhotenství. Dále by měl zvážit, jakou cestou byste měla rodit, aby nedošlo k přenosu genitálních bradavic na dítě.

Když mám genitální bradavice, znamená to, že mám rakovinu?

HPViry typu 6 a 11, které způsobují genitální bradavice, jsou benigního tedy nezhoubného typu. Je tedy nepravděpodobné, že fyziologický projev genitálních bradavic by byl příčinou případné rakoviny. V případě rozsáhlých, mokvajících, či krvácejících ložisek genitálních bradavic se však doporučuje provádět rovněž histologické vyšetření, pro vyloučení případného karcinomu. U žen se rovněž doporučuje vyšetření děložního čípku.

Jak se zbavím genitálních bradavic?

Nejvhodnější léčbu Vám doporučí odborný lékař. Lze se obrátit na dermatologa, venerologa, ženy pak na gynekologa a muži na urologa. Léčbu provádí buď lékař (např. chirurgické odstranění, laser, kryoterapie atd. – více o jednotlivých metodách naleznete zde), nebo lze zvolit některý z přípravků s možností vlastní aplikace. V současné době se jako nejúčinnější jeví léčivé přípravky, které obsahují sinecatechiny, což jsou zcela přírodní látky – výtažky ze zeleného čaje, které mají protizánětlivé a protivirové účinky.

Objevil/a jsem, že mám asi kondylomata. Kam se mám obrátit?

Protože se jedná o sexuálně přenosnou chorobu, je nejvhodnější navštívit dermatovenerologa (kožního lékaře, který se zabývá i sexuálně přenosnými chorobami). Lze se však rovněž obrátit na gynekologa v případě, že jste žena, nebo na urologa pokud se jedná o muže, či na nejbližšího kožního lékaře.

Je možné dostat genitální bradavice, když jsme oba s partnerem ještě neměli sex?

Je to velmi málo pravděpodobné. V případě genitálních bradavic tedy onemocnění HPV typu 6 a 11 se jedná o téměř výlučně sexuálně přenosnou chorobu, avšak k přenosu může dojít i při tzv. pettingu. Přenos dotykem se nedá vyloučit, je však málo pravděpodobný.

Jsem-li těhotná, můžu tím ohrozit plod?

Během těhotenství mají genitální bradavice často tendenci k rychlejšímu růstu. Bohužel většina přípravků určených k lokální léčbě (masti, krémy) není doporučena během těhotenství. Drobné zevní genitální bradavičky lze odstranit i během těhotenství chirurgicky či laserem. Riziko přenosu infekce během těhotenství je v podstatě zanedbatelné, oproti tomu během porodu toto nebezpečí již hrozí. Jedná-li se o genitální bradavice v porodních cestách, nebo jsou-li rozsáhlé, pak zde hrozí riziko nákazy pro novorozence a řešením je císařský řez, neboť u novorozence se po průchodu porodním kanálem může kromě klasických bradavic na kůži rozvinout také velmi závažné onemocnění dýchacích cest – tzv. papilomatóza hrtanu, která může způsobit i smrt udušením.

Vždy je třeba informovat lékaře, aby Vám doporučil léčbu, která bude nejvhodnější jak s ohledem na rozsah onemocnění, tak s ohledem na průběh těhotenství.

Jak se mohu genitálními bradavicemi nakazit? Mohu se nakazit jinak než pohlavním stykem např. v bazénu, použitím ručníku, na WC apod.?

Lze říci, že 99 % přenosů virového onemocnění genitálních bradavic je způsobeno při pohlavním styku (vaginální, anální, orální sex). Jiný přenos, dotykem je možný, ale málo pravděpodobný.

Čím je způsobeno, že problém genitálních bradavic postihuje tak velké množství lidí?

Ano, genitální bradavice jsou opravdu velmi častým onemocněním. Udává se, že celosvětově je nakaženo až 630 miliónů lidí. Jedná se o nemoc virového původu a řadí se mezi pohlavně přenášené choroby. Nakazit se může kdokoliv – muž i žena. Nejčastěji se nakazí lidé mezi 18-30 rokem života. Pokud je člověk sexuálně aktivní, je velmi pravděpodobné, že se s touto infekcí setká. Infekce genitálních bradavic je považována za nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobu.

Mohu být nakažený a přesto nemít viditelný fyzický projev?

Ano. Pro celou řadu HPVirů, kam spadá i typ genitálních bradavic je typické, že probíhají bez projevu (latentně). Virus je přítomen v těle a k rozvinutí klinického projevu (viditelné bradavice) může dojít např. při oslabení obranyschopnosti organismu. Každý sexuálně aktivní člověk může být nositel této infekce, a přestože se u něj neprojevují žádné příznaky, může nakazit svého sexuálního partnera.

Trpí na genitální bradavice více muži, nebo ženy?

Bohužel neexistují statistiky, které by tyto údaje doložily, ale předpokládá se, že výskyt genitálních bradavic je u mužů i žen obdobný.

Lze genitální bradavice odstranit navždy?

Úspěšnost léčebných postupů genitálních bradavic je různá a záleží na celé řadě faktorů – např. přítomnost různých typů virů v organismu, snížená obranyschopnost, poškození epitelu buněk. Bohužel u 10-30 % nemocných dochází k recidivě a genitální bradavice se znovu objevují.

Provádíme-li s přítelem orální sex, mohu dostat genitální bradavice v případě, že je přítel pouze nositelem viru bez aktivního projevu?

Ano. Genitální bradavice mohou postihnout i oblast hrtanu. Pouze 1-2 % všech nakažených má klinické projevy HPV – genitálních bradavic, což znamená, že i když Váš přítel nemá klinické příznaky, můžete se nakazit.

Mohu mít pohlavní styk, když jsem měl/a kondylomata? Za jak dlouho po léčbě?

Průběh klinických projevů genitálních bradavic (kondylomata, condylomata acuminata) je zcela individuální, stejně jako jejich léčba a neexistují žádná specifická pravidla, která by určovala kdy a za jak dlouho po léčbě mít sex. Je však třeba mít na paměti, že genitální bradavice jsou důsledkem virové infekce, která se přenáší sexuálně a případně o tom svého partnera informovat.

Jaký je nejlepší způsob léčby genitálních bradavic?

Průběh klinických projevů genitálních bradavic je zcela individuální, stejně jako jejich léčba a neexistují žádná specifická pravidla. Nejlépe je navštívit odborného lékaře, který by měl doporučit nejvhodnější a nejúčinnější léčbu k vašemu zdravotnímu stavu.

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Pouze pohledem jistě odhalíte již vystouplé genitální bradavice. Avšak např. ploché bradavice v počátečním stadiu se mohou projevit pouze změnou barvy kůže a i při pečlivém prohlížení je nemusíte ani zaznamenat. Váš partner může být rovněž pouze nositelem viru, a pak tato infekce nebude mít žádný klinický projev, tzn. pouhým pohledem, se přítomnost viru v těle nedá zjistit.

Existuje prevence, jak se proti genitálním bradavicím bránit?

Infekce HPV, konkrétně typu 6 a 11 je nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobou. Nejefektivnější ochranou je tedy především vyvarovat se promiskuity a dodržovat hygienu. Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, měl by se nechat vyšetřit i partner druhý. Používání kondomu nezajistí dokonalou ochranu, přesto však do určité míry riziko snižuje, neboť při pohlavním styku dochází ke kontaktu sliznice zevních rodidel ženy s kořenem penisu a okolními tkáněmi, které kondom dostatečně pokryje. Je dobré znát také partnerovu minulost.